Loading...
 

Festival schedules

Atlantis Music Conference and Festival 2002

IG Music Art Film
Wed., July 31

Eyedrum 7 p.m.: Opening Party w/ DJ J-Luv,

rock DJs Valery and Tony, Twittering Machine, Tenth to the Moon, Low-Life Theatre. Video art by Lisa Ward (New York) and Rolf P. (Frankfurt). Select screenings from Downstream's IG Experimental Film Program all evening

Echo Lounge 11 p.m.-1 a.m.: Def Jux presents El-P: The Fantastic Damage Tour w/ Aesop Rock,

Mr. Lif, RJD2

IG Performance Space (Behind Village Vidiot) 8 p.m.:

Most Precious Blood, Throwdown, Sworn Enemy, Levy Park All Stars, Clocked In

Thurs., Aug. 1

The Earl 8-8:30 p.m.: Fairburn Royals. 8:50- 9:20 p.m.: Skylarks. 9:40-10:10 p.m.: the Hots. 10:30-11 p.m.: A Fir Ju Well. 11:20 p.m.-midnight: Sunshine Fix. 12:20 a.m.: Elf Power

Earthshaking Music 8:15-8:45 p.m.: Black Love. 9-9:30 p.m.: the Flakes. 9:45-10:15 p.m.: Liquid Brick. 10:30-11 p.m.: Ladies Night. 11:15 p.m.-midnight: Tenth to the Moon

Echo Lounge 8-9 p.m.: Stimulator/DJ Sharabb. 9-9:30 p.m.: Paul from the Changelings. 9:45- 10:30 p.m.: Drums & Effects. 10:30-11 p.m.: D.I.C. 11:15 p.m.- midnight: Hockey Night. 12:15-1 a.m.: Jjason Blackwell. 1 a.m.: Stimulator/DJ Sharabb

Gravity Pub 8:30-9 p.m.: Faith Kleppinger. 9:20- 9:50 p.m.: the Cadets. 10:10-10:40 p.m.: Lesser Birds of Paradise. 11 p.m.: Sharks and Minnows

Raw Gallery 8 p.m.: Raw Opening Party

Fri., Aug. 2

The Earl 8-8:30 p.m.: Airoes. 8:50-9:20 p.m.: Young Heart Attacks. 9:40-10:10 p.m.: The Hiss. 10:30- 11 p.m.: Heinous Beinfang. 11:20-11:50 p.m.: Ed Kemper Trio. 12:10-12:40 a.m.: Hex Error. 1 a.m.: Mastodon

Earthshaking Music 9-9:30 p.m.: Envie. 9:45- 10:15 p.m.: A Pretty Sunset. 10:30-11 p.m.: Hubcap City. 11:15-11:45 p.m.: Larvae. midnight: Victory Girls

Echo Lounge 8-8:30 p.m.: Blue Jays. 8:45-9:15 p.m.: Martyr & Pistol. 9:30-10 p.m.: Heros Severum. 10:15-11 p.m.: Binary System. 11:15 p.m.-12:15 a.m.: Cat Power. 12:30 a.m.: Groupo Fantasma

Fountainhead 8 p.m.: Stimulator/DJ Sharabb

Gravity Pub 8:30-9 p.m.: Team Emu. 9:20-9:50 p.m.: Jet by Day. 10:10-10:40 p.m.: Copa Vance. 11-11:40 p.m.: Rizzudo

Mary's 8 p.m.: DJ J-Luv/DJ Jay Majic (from Teamrollers)

The Village 10 p.m.: Cadillac Jones/DJ SoFly

Sat., Aug. 3

The Earl 8-8:30 p.m.: Maserati. 8:50-9:20 p.m.: The Fire Show. 9:40-10:10 p.m.: the Close. 10:30- 11 p.m.: American Dream. 11:00 p.m.-11:20 p.m.: An animated film by R.Land. 11:20 p.m.-midnight: Shannonwright. 12:20 a.m.: Songs: Ohia

Earthshaking Music 8:15-8:45 p.m.: Nerdkween. 9-9:30 p.m.: Alison Kendra Hunt. 9:45-10:15 p.m.: Tracy Shedd. 10:30-11 p.m.: Antisocial Chamber Music. 11:15 p.m.-midnight: Low Life Quartet

Echo Lounge 8-8:30 p.m.: Myssouri. 8:45-9:15 p.m.: Young Antiques. 9:30-10 p.m.: Apple Brothers. 10:15-11 p.m.: Lords of Altamont. 11:15 p.m.-12:15 a.m.: Detroit Cobras. 12:30-1:30 a.m.: 20 Miles

Fountainhead 8 p.m.: DJ J-Luv: Knamiproko. Films hosted by Judd Hockersmith from Mediahead

Gravity Pub 8:30-9 p.m.: Centre. 9:20-9:50 p.m.: Potomac Accord. 10:10-10:40 p.m.: Gregor Samsa. 11-11:40 p.m.: Bats and Mice. midnight: Remuxers

IG Performance Space (Behind Village Vidiot) 1-1:30 p.m.: Go Back to Europe. 1:50-2:20 p.m.: Ostinato (A). 2:40-3:10 p.m.: Ostinato (V). 3:30- 4 p.m.: Fred Weaver. 4:20-4:50 p.m.: The Paperchase. 5:10-5:40 p.m.: Blame Game. 5:45-6:45 p.m.: Film - "DIY or Die: How to Survive as an Independent Musician." 6:50-7:30 p.m.: Form of Rocket. 7:50-8:30 p.m.: Volta Do Mar. 8:50- 9:20 p.m.: Black Lips. 9:40-10:40 p.m.: New Brutalism. 10:45-10:55 p.m.: Video - "G.G. Allin - Outskirts of Life." 11 p.m.: Carbonas

Mary's 8 p.m.: More Dusty than Digital featuring J-Sun

The Village 10 p.m.: Cadillac Jones

Sun., Aug. 4

The Facility (650 Murphy Ave, Ste E-5, West End) Closing Party w/ The Hiss, Drill Team, Fantasy Roxx, Lie and Swell, Knamiproko. Sculptures by Atlanta artist Charlie Smith. Video and special effects by G.I.L. Sculptor Zachary Coffin. Live eclectic art by Hines

Wristbands for admission to all IG events are $25; available in advance at Criminal Records, The Village Vidiot (East Atlanta), online at www.echostatic.com or www.badearl.com, and by phone at 800-594-TIXX.

?Atlantis Music Conference
Wed., July 31

EarthLink Live 8 p.m.: Atlanta Local Music Awards

Thurs., Aug. 1

Conference panels at Sheraton Atlanta Hotel noon: "How to Make it in the Music Business"; "The Hows and Whys of Distribution"; "Critical Beat Down." 2 p.m.: "It's a Bad Time in the Music Industry"; "How Do I Get an Endorsement or Sponsorship"; "On Our Own: From the Streets to the Internet." 4 p.m.: Keynote Address by Jermaine Dupri and Michael Mauldin

9 Lives Saloon 8 p.m.: Honey Child. 8:45 p.m.: Pepper's Ghost. 9:30 p.m.: Strain Busy Sky. 10:15 p.m.: Molly. 11 p.m.: Wish. 11:45 p.m.: Lovehammers

10 High 8 p.m.: Gainer. 9 p.m.: Supermatic. 10 p.m.: Sick Speed. 11 p.m.: Blue Epic. midnight: the Veins. 1 a.m.: Dragmatic

Apache Cafe 8 p.m.: Envy. 8:20 p.m.: Karizz. 8:40 p.m.: Psyche Orgami. 9 p.m.: Southern Pride (S.P.). 9:20 p.m.: Big Tyme. 9:40 p.m.: Total Control. 10 p.m.: Craig Ellis. 10:20 p.m.: P.M. 10:40 p.m.: Baby D. 11:10 p.m.: Guccione. 11:30 p.m.: 50/Fifti. 11:50 p.m.: Jawz of Life

Cotton Club 8 p.m.: Squint. 9 p.m.: Uncle Mudfish. 10 p.m.: Dan Hannon. 11 p.m.: Will Hoge. midnight: Flickerstick

Hard Rock Cafe. 8 p.m.: Emitter. 9 p.m.: Jet. 10 p.m.: Capital. 11 p.m.: the Accusations. midnight: Socket. 1 a.m.: Seven Degrees from Center

Masquerade Heaven — 8 p.m.: Level Zero One. 9 p.m.: Urban Grind. 10 p.m.: Connor. 11 p.m.: Groovestain. midnight: the Unsatisfied. 1 a.m.: Skatamatic. Purgatory — 8:30 p.m.: Blankety Blank. 9:30 p.m.: 3rd Degree. 10:30 p.m.: Darling Machine. 11:30 p.m.: Runaway Cab. 12:30 a.m.: the El Caminos

Riviera 8 p.m.: Hank Madison. 9 p.m.: Smugface. 10 p.m.: Mighty Fine Machine. 11 p.m.: ILL Mic. midnight: Echo 7. 1 a.m.: Beanpole

Smith's Olde Bar 8 p.m.: Adam Wright and Shannon Tanner. 9 p.m.: Julie Korman. 10 p.m.: The Hiss. 11 p.m.: IPS. midnight: Aerial

Fri., Aug. 2

Conference panels at Sheraton Atlanta Hotel noon: "How to Give Great Phone"; "Publishing and Performing Rights"; "I'm Every Woman." 2 p.m.: "Flow Charting the Music Industry Model"; "Rock and Roll Boot Camp 3: Obstacle Course"; "ASCAP Soul Lounge: The Art of Songwriting." 4 p.m.: Demo Derby

9 Lives Saloon 8 p.m.: Horse. 9 p.m.: 5 More Dead. 10 p.m.: Armani Death Machine. 11 p.m.: Asphalt Blaster. midnight: Lynam. 1 a.m.: the Enigmatics

10 High 8 p.m.: Miggs. 9 p.m.: Shun. 10 p.m.: Cyde. 11 p.m.: Dropsonic. midnight: Uncrowned. 1 a.m.: the Bibles

Apache Cafe 8 p.m.: Inobe. 8:30 p.m.: Nijero. 9 p.m.: Mothers Favorite Child. 9 p.m.: Drakkari. 10 p.m.: Chiedza. 10:30 p.m.: Oshun. 11 p.m.: D.R.E.S. Tha Beatnik. 11:30 p.m.: Jeffrey Butts. midnight: David Ryan Harris. 12:30 a.m.: Jiva. 1 a.m.: Jill Rock Jones

Cotton Club 8 p.m.: Jim Banco. 9 p.m.: Agent Cooper. 10 p.m.: Six Against Seven. 11 p.m.: Peter Searcy. midnight: Angie Aparo

Downtown Rocks 5:30 p.m.: PlankRoad, ChainGang, Vynl, Sevendust

Hard Rock Cafe 8 p.m.: Bowman. 9 p.m.: Aslyn. 10 p.m.: trancesArc. 11 p.m.: Celebrity. midnight: eden. 1 a.m.: Zoux

Karma. 10 p.m.: DJ Twitch and Djit. 11 p.m.: DJ

Triple Xex. midnight: 36 Double DJ

Masquerade Heaven — 8 p.m.: Drop Shadow. 9 p.m.: Brown. 10 p.m.: 3 Minute Therapy. 11 p.m.: Fozzy. midnight: TBA. 1 a.m.: IectrikDik. Hell — 8 p.m.: Julianna Raye. 9 p.m.: slowEarth. 10 p.m.: CHO. 11 p.m.: Judith. midnight: Salome's Wish. 1 a.m.: Myssouri. 2 a.m.: Atlantis. Purgatory — 8:30 p.m.: Filmstar. 9:30 p.m.: Acres. 10:30 p.m.: Chain Poets. 11:30 p.m.: Driven. 12:30 a.m.: Alastor

Red Light Cafe 8 p.m.: the Method and the Result. 8:45 p.m.: TBA. 9:30 p.m.: Christopher Williams. 10:15 p.m.: Allison Jarrell and the Halcyons. 11 p.m.: Winslow Willard and Lunarleaf. 11:45 p.m.: Ben Dunlop. 12:30 a.m.: Vic Varney

Riviera 8 p.m.: Knee Deep Shag. 9 p.m.: The Wood. 10 p.m.: the Charismatics. 11 p.m.: Sometimes X. midnight: Nanyana. 1 a.m.: Root Doctors

Smith's Downstairs Acoustic 8:40 p.m.: Heath Brandon . 9:40 p.m.: Dominic Gaudious. 10:40 p.m.: Michael Magno. 11:40 p.m.: Patrick Davis. 12:40 a.m.: Annapolis Red

Smith's Olde Bar 8 p.m.: Cornbread. 9 p.m.: The Yard. 10 p.m. Ingram Hill. 11 p.m. Another Man Down. midnight: Shane Hines. 1 a.m.: Lithp

Sat., Aug. 3

Conference panels at Sheraton Atlanta Hotel noon: "How the Internet Is Changing the Music Industry"; "Promoting Your Music to Radio"; "The Press and Your Image." 2 p.m.: "Rode Hard and Put Up Wet"; "Subverting Traditional Avenues of A&R"; "Praise and Worship: Gospel Music Today." 4 p.m.: One on One with Mathew Knowles

9 Lives Saloon 8 p.m.: Lift 6 Eighteen. 9 p.m.: Straight Line Stitch. 10 p.m.: Simple Sick Device. 11 p.m.: Lud-Low. midnight: Something Left After Misfortune. 1 a.m.: Novocaine

10 High 8 p.m.: Over October. 9 p.m.: Jag Star. 10 p.m.: Film. 11 p.m.: combinationLOCK. midnight: Supafuzz. 1 a.m.: Spirit Creek

Apache Cafe 8 p.m.: Cherisse Stephens. 8:25 p.m.: Taj En-Phiniti Davidson. 8:50 p.m.: Canton Jones. 9:15 p.m.: Generation J. 9:45 p.m.: Two Edge. 10:15 p.m.: Chapter 5. 10:45 p.m.: Lexy. 11:15 p.m.: Debra Killings

Cotton Club 8 p.m.: Woman. 9 p.m.: S.M.O. 10 p.m.: Soundtrack Mind. 11 p.m.: Left Front Tire. midnight: Jennifer Nettles Band. 1 a.m.: Stewart and Winfield

Hard Rock Cafe 8 p.m.: Cloud 10. 9 p.m.: Defriender. 10 p.m.: Parmalee. 11 p.m.: JaD. midnight: Million Yen. 1 a.m.: Bent

Karma 10 p.m.: Ian Lee. 11 p.m.: Jonathan Edwards

Masquerade Heaven — 8 p.m.: Troubledmind. 9 p.m.: Big Jim Slade. 10 p.m.: Billionaire. 11 p.m.: Impotent Sea Snakes. midnight: Nonpoint. 1 a.m.: TBA. Hell — 9 p.m.: Gonzalez. 10 p.m.: Suite 13. 11 p.m.: Miller's Tale. midnight: Mimic. 1 a.m.: E.X. Vortex. Purgatory — 8:30 p.m.: Monster Zero. 9:30 p.m.: Drednot. 10:30 p.m.: Rev.9. 11:30 p.m.: Kaizer Soze. 12:30 a.m.: Fusebox

Red Light Cafe 8:30-8:55 p.m.: Roni Landrez, Jenn London, Kelly Andrews, Tammy Raybould. 9-9:55 p.m.: Jennifer Marks, Amy Speace, Rachael Sage, Sam Shaber. 10-10:55 p.m.: Stefanie Fix, Joe Nolan, Laura Hage, Joe Rathbone. 11-11:55 p.m.: Paul Brill, Ripley Caine, Sean Wiggins, Eric Blakely. midnight: Just Add Water. 12:30 a.m.: Friday's Child. 1 a.m.: Bailey Jester

Riviera 8 p.m.: Devil May Care. 9 p.m.: Atomsplit. 10 p.m.: starcopter. 11 p.m.: Minamina Goodsong. midnight: the Lost Trailers. 1 a.m.: Mary's Eyes

Smith's Downstairs Acoustic 8:40 p.m.: John Paul Williams. 9:40 p.m.: Emily Curtis. 10:40 p.m.: Molly Bancroft. 11:40 p.m.: Jeffrey Hyde Thompson. 12:40 a.m.: Two Siberians

Smith's Olde Bar 8 p.m.: Stereoblis. 9 p.m.: Michelle Malone. 10 p.m.: Waking Jane. 11 p.m.: Big Sky. midnight: Ian Webber. 1 a.m.: Crystal Missile

Wristbands for admission to all Atlantis showcases and the ALMA awards are $25; available through July 26 at the Atlantis offices, 770-499-8600. During the conference, wristbands are available at the Atlantis registration area at the Sheraton and at the Cotton Club. 99X Freeloaders get a $10 discount.



More By This Writer

Article

Monday May 31, 2021 02:35 pm EDT
CL's guide to the start of the summer | more...

Article

Friday August 14, 2020 02:02 pm EDT
1939 — 2020 | more...

Article

Sunday April 26, 2020 06:44 pm EDT
a Creative Loafing podcast | more...

Article

Wednesday April 22, 2020 01:00 pm EDT
Local Action. Global Impact. | more...

Article

Tuesday January 28, 2020 11:01 am EST
Veterans Day 2020 is November 11th | more...
Search for more by